کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۳۵۲۱۷
تاریخ خبر:

فرار وزیر خارجه لیبی بعد از دیدار با وزیر خارجه اسرائیل

فرار وزیر خارجه لیبی بعد از دیدار با وزیر خارجه اسرائیل
فرار وزیر خارجه لیبی بعد از دیدار با وزیر خارجه اسرائیل

رسانه های محلی لیبی اعلام کردند که پس از فاش شدن دیدار«نجلاء المنقوش» وزیر خارجه این کشور با وزیر خارجه اسرائیل ، المنقوش کشور را به مقصد ترکیه ترک کرد. این رسانه ها گفتند که هواپیمای المنقوش به فرودگاه بین المللی استانبول رسید.

تارنمای «الوسط الیبیه» به نقل از یک منبع امنیتی نوشت که المنقوش به کمک دستگاه امنیت داخلی کشور وابسته به دولت وحدت ملی ، کشور را از طریق فرودگاه بین المللی«معیتیقه» به مقصد ترکیه ترک کرد.

این منبع گفت که المنقوض با یک هواپیمای خصوصی از نوع«فالکون» که متعلق به دولت وحدت ملی است خاک کشورش را ترک کرد. در همین حال، دستگاه امنیت داخلی لیبی اخبار منتشر شده درباره اجازه دادن یا تسهیل سفرالمنقوش را رد کرد. این دستگاه امنیتی تأکید کرد که المنقوش از طریق کانال های رسمی در فرودگاه معیتیقه چه از طریق سالن عادی یا خصوصی یا ریاستی بر اساس عرف معمول کشور را ترک نکرده است.

دستگاه امنیت داخلی لیبی تأکید کرد که نام این وزیر را در فهرست ممنوع الخروجی ها از سفر تا زمان انجام تحقیقات از وی درج کرده است و تأکید کرد که از خواسته های ملت لیبی و احترام به احساساتش درباره همه مسائل به ویژه مساله فلسطین حمایت می کند و اقدام المنقوش در دیدار با وزیر خارجه اسرائیل را محکوم می کند.

در همین حال، یک مسئول اسرائیلی به خبرگزاری رویترز گفت که دیداری که میان «نجلاء المنقوش» وزیر خارجه ایتالیا و «الی کوهن» وزیر خارجه این رژیم در ایتالیا صورت گرفت با توافق قبلی در سطح بالا در لیبی، انجام شد و بیش از یک ساعت طول کشید.

به دنبال دیدار وزیر خارجه دولت وحدت ملی لیبی با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در رم، رئیس دولت وحدت ملی این کشور وی را از پست خود تعلیق و او را برای تحقیق به سازمانهای نظارتی معرفی کرد.

وزارت خارجه لیبی با انتشار بیانیه ای درباره دیدار جنجالی نجلا المنقوش وزیر خارجه دولت وحدت ملی لیبی با الی کوهن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در رم، که خشم مردم لیبی و احزاب سیاسی این کشور را برانگیخته است گفته؛ آنچه در رُم رخ داد یک جلسه غیررسمی بود که از قبل برنامه ای برای آن چیده نشده بود. در این بیانیه آمده است، نجلا المنقوش وزیر امور خارجه لیبی، مطابق با رویکرد دولت، از برگزاری دیدار با هر فردی که اسرائیل را نمایندگی کند خودداری کرده است.

الی کوهن روز یکشنبه (دیروز) از دیدارش با المنقوش خبر داد و گفت که این دیدار هفته پیش در رم پایتخت ایتالیا برگزار شد. وی این دیدار را تاریخی توصیف کرد.

شامگاه یک شنبه مردم لیبی با برگزاری تظاهراتی دیدار نجلاء المنقوش با الی کوهن همتای صهیونیست او را محکوم کردند. تظاهرات‌کنندگان در شهر الزاویه و تاجوراء پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند و کاربران لیبی نیز در شبکه‌های اجتماعی این دیدار را محکوم کرده و آن را خیانت خواندند.

بنابر گزارش شبکه المیادین، حزب «العدالة و البناء»(عدالت و سازندگی) لیبی نیز دیدار کوهن و المنقوش را محکوم کرده و خواستار برکناری فوری المنقوش شد. این حزب همچنین خطاب به نخست وزیر لیبی تأکید کرد: «این اقدام اهانت‌آمیز به احساسات همه مردم لیبی ایجاب می‌کند که در مورد آن در رسانه‌ها توضیحات کافی داده شود».

با وجود این،این مسئول اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود با رد اظهارات دولت لیبی گفت که این دیدار با هماهنگی مقامات ارشد لیبی صورت گرفت و تقریبا دو ساعت طول کشید. این مسئول مدعی شد که نخست وزیر لیبی اسرائیل را پلی می بیند که می تواند باعث پیشرفت در روابط لیبی با غرب و دولت آمریکا شود.

در تحولی دیگر، مخالفان اسرائیلی امروز دوشنبه به شدت به کوهن به دلیل فاش کردن دیدارش با المنقوش حمله کردند.

منبع: جماران

کدخبر: ۵۳۵۲۱۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر