کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۳۶۱۶۹
تاریخ خبر:

الهلال، الاتحاد و النصر از آسیا حذف می‌شوند؟

الهلال، الاتحاد و النصر از آسیا حذف می‌شوند؟
الهلال، الاتحاد و النصر از آسیا حذف می‌شوند؟

خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان ۷۵ درصد مالکیت چهار باشگاه الهلال، الاتحاد، النصر و الاهلی به عنوان چهار قطب فوتبال این کشور را برعهده گرفته است.

بر اساس اعلام خبرگزاری رسمی عربستان، این چهار باشگاه قرار است به کمپانی‌های بزرگ این کشور واگذار شوند اما نکته جایی است که چنین اتفاقی برای سه ماه آخر سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است؛ یعنی زمانی که لیگ قهرمانان آسیا در حال انجام است. در نتیجه چهار باشگاه الهلال، الاتحاد النصر و الاهلی با مالکیت مشترک در این رقابت‌ها حضور پیدا می‌کنند.

البته سرمایه‌گذاری عربستانی‌ها به این چهار باشگاه ختم نمی‌شود و آنها قرار است باشگاه القادسیه را به آرامکو، باشگاه الدرعیه را به اداره توسعه الدرعیه، باشگاه العلا را به کمسیون سلطنتی العلا و باشگاه الصقور را به NEOM واگذار کنند تا به مرور این چهار باشگاه کمتر شناخته شده عربستان هم به قدرت‌های این کشور تبدیل شوند. با این وجود هنوز هیچ اشاره‌ای به مالکان مجزای الهلال، النصر، الاتحاد و الاهلی نشده و فقط به اعلام این که هر کدام صندوق سرمایه‌گذاری مجزا خواهند داشت، بسنده کرده‌اند.

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که چرا AFC که در همه این سال‌ها پرسپولیس و استقلال را به خاطر مالکیت مشترک تحت فشار قرار داده و حتی در دوره گذشته آن‌ها را از مسابقات کنار گذاشت، هیچ توجهی به مالکیت مشترک غول‌های عربستانی - که هنوز مالکیت‌شان تفکیک نشده است - ندارد؟ قطعا این سوال تنها برای فوتبال ایران به وجود نیامده و برای خیلی از کشورهای آسیایی مطرح است.

شاید این مساله مطرح شود که این چهار باشگاه هیچ‌گاه به خاطر مالکیت مشترک با یکدیگر دست به تبانی نمی‌زنند اما مگر همین واقعیت درباره استقلال و پرسپولیس که هر روز با یکدیگر درگیر هستند، وجود ندارد؟ در چنین شرایطی، موضوع رعایت شدن آیتم L.03 آیین‌نامه صدور مجوز حرفه‌ای AFC است که در این سال‌ها خیلی از باشگاه‌های آسیا از جمله استقلال و پرسپولیس با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند.

منبع: ایسنا

کدخبر: ۵۳۶۱۶۹
تاریخ خبر:
ارسال نظر
 
  • _user_1562081590

    اگه راست میگن بیان تو کوچه های خاکی باتو پ لاکی…