کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۳۷۹۴۵
تاریخ خبر:

توفان یزدانی‌ها و هرکول آملی؛ ۳ فینالیست در ۴ وزن اول

توفان یزدانی‌ها و هرکول آملی؛ 3 فینالیست در 4 وزن اول
توفان یزدانی‌ها و هرکول آملی؛ 3 فینالیست در 4 وزن اول

بالاخره انتظارها به سر رسید و سالن 20 هزار نفری اشتارک آرنا در شهر بلگراد کشور صربستان از امروز میزبان مبارزه‌های ستاره‌های کشتی جهان بود. در حالی که دیروز مراسم قرعه‌کشی این رویداد برگزار شد و تمامی آزادکاران رقبای خود را شناختند، از ظهر امروز رقابت‌های 4 وزن 61، 70، 86 و 125 کیلوگرم آغاز شد؛ جایی که برای ایران رضا اطری، امیرمحمد یزدانی، حسن یزدانی و امیرحسین زارع روی تشک رفتند.

این چهار کشتی‌گیر که همگی سابقه حضور در فینال مسابقات جهانی را داشته‌اند، جزو شانس‌های کسب مدال طلا برای ایران به حساب می‌آمدند، اما رضا اطری با نمایشی ناامید کننده اولین حذف شده ایران لقب گرفت. از سوی دیگر امیرمحمد یزدانی، حسن یزدانی و امیرحسین زارع با نمایشی دلچسب موفق شدند به فینال راه یافته و پایان خوشی را برای ایران در روز نخست رقم بزنند.

در 61 کیلوگرم رضا اطری پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 1 بر 1 (اخطار 30 ثانیه) مغلوب کودای اوگاوا از ژاپن شد. در اين كشتى هيچ امتياز فنى رد و بدل نشد و اطرى به آب و آتش زد، اما فقط به خاطر دادن امتياز آخر شكست خورد. رضا اطری با توجه به شکست حریف ژاپنی مقابل کشتی گیر آمریکایی، از دور رقابت ها کنار رفت تا اولین حذف شده ایران لقب بگیرد.

در 70 کیلوگرم امیرمحمد یزدانی در دور اول به مصاف پاتریک اولنزین از لهستان رفت. او با ارائه یک کشتی برتر نسبت به حریف خود و اجرای فنون متنوع توانست قبل‌ از پایان ۶ دقیقه وقت قانونی، کشتی را ۱۱ بر یک به سود خود به پایان ببرد. امیرمحمد یزدانی در دور دوم با نتیجه 6 بر صفر ماگومد خانیف از آذربایجان را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. امیر محمد یزدانی در مرحله یک چهارم نهایی ارنظر آکماتالیف دارنده مدال نقره و برنز جهان از قرقیزستان را با نتیجه 10 بر صفر از پیش رو برداشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. امیرمحمد یزدانی در نیمه نهایی هم درخشان ظاهر شد. او با ارائه یک کشتی مطمئن مقابل رمضان رمضان اف کشتی گیر روسی الاصل و دارنده مدال نقره اروپا از بلغارستان پیروز شد و به دیدار فینال راه یافت. یزدانی توانست 13 بر 2 به برتری دست پیدا کند و اولین فینالیست ایران لقب بگیرد. زین ردرفورد آمریکایی با شکست حریف ارمنستانی خود در طرف دیگر نیمه نهایی، حریف امیرمحمد یزدانی در فینال وزن 70 کیلوگرم شد.

در وزن 86 کیلوگرم، حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم جایدن لاورنس از استرالیا را پيش رو داشت. با اينكه حريف استراليايى سعي مى‌كرد با فاصله گرفتن از يزدانى او را خلع سلاح كند. با اين حال بعد از گذشت دقايقى موتور يزدانى روشن شد و در حالى كه با نتیجه 8 بر 2 پيش بود، با ضربه فنی حريفش را شكست داد. حسن یزدانی در دور سوم با نتیجه 11 بر صفر بات اردن بیامباسورین از مغلوستان را شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی رفت. يزدانى در همان سه دقيقه اول با خاك كردن حريف و اجراى چند بارانداز كار حريف را يكسره كرد و اجازه خودنمايى به حريف مغول نداد. حسن یزدانی در یک چهارم نهایی مقابل مایلز ناظم امینه دارنده مدال برنز المپیک از سن مارینو قرار گرفت. این کشتی گیر سن مارینویی که قبلا سابقه شکست برابر یزدانی را داشت، سعی می‌کرد با عقب رفتن و فرار از تشک کمتر امتیاز از دست بدهد و در موقعیت‌های مناسب به دنبال کسب امتیاز بود. در نهایت حسن یزدانی این کشتی گیر را با نتیجه 7 بر 2 مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. در دیدار نیمه نهایی وزن 86 کیلوگرم، حسن یزدانی مقابل جاورایل شاپیف از ازبکستان قرار گرفت. همانطور که پیش بینی می‌شد یزدانی از همان ثانیه اول شروع به حمله کرد و با خاک کردن حریف و بیرون بردن پای او امتیازات یکی پس از دیگری به نام بولدوزر ایرانی ثبت شد. در نهایت در فاصله کمتر از دو دقیقه مانده به پایان، یزدانی توانست 10 بر صفر حریفش را شکست داده و به فینال برسد. مطابق پیش بینی ها دیوید تیلور آمریکایی حریف یزدانی در فینال است.

در 125 کیلوگرم امیرحسین زارع پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 7 بر 2 دزیانیس خرامیانکوف از بلاروس را از پیش رو برداشت. او در اين مبارزه كاملا مطمئن كشتي گرفت و در لحظات آخر دو امتياز به حريف داد. زارع در دور سوم مقابل یونووان اسمیت از پورتوریکو با نتیجه 10 بر صفر به پیروزی رسید و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. امیرحسین زارع در یک چهارم نهایی مقابل دانیل لیگتی از مجارستان قرار گرفت. در حالی که با یک غفلت در ابتدای وقت دوم نزدیک بود ضربه فنی شود و 4 امتیاز هم از دست داد، با کسب امتیازات متوالی توانست به کشتی برگردد. کشتی گیر حریف از نفس افتاد و زارع توانست در نهایت 11 بر 4 به برتری دست پیدا کند. * امیرحسین زارع که با سخت‌ترین حریف خود در نیمه نهایی یعنی طاها آکگل مواجه شده بود، توانست با اداره کشتی و در پیش گرفتن یک نقشه دقیق و درست، تا ثانیه‌های آخر با دو اخطار به حریف 2 بر صفر پیش بیفتد. در نهایت هم 30 ثانیه مانده به پایان زارع به زیبایی حریفش را خاک کرد تا کار را تمام کند. زارع 4 بر صفر و با اقتدار طاها آکگل را شکست داد و به فینال وزن 125 کیلوگرم راه یافت تا دومین سهمیه المپیک را برای کشتی آزاد ایران ثبت کند. بدین ترتیب فینال این وزن را امیرحسین زارع از ایران و گنو پتریاشویلی از گرجستان برگزار می‌کنند.

کدخبر: ۵۳۷۹۴۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر