کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۳۵۶۸۲
تاریخ خبر:

داستان برد پیت، آنجلینا جولی و الیگارش روس در ۵ پرده

داستان برد پیت، آنجلینا جولی و الیگارش روس در ۵ پرده
داستان برد پیت، آنجلینا جولی و الیگارش روس در ۵ پرده

روزنامه هفت صبح|‌ یک: پیش از آنکه برد پیت و آنجلینا جولی به‌طور رسمی با یکدیگر ازدواج کنند، روشی ابداع کرده بودند که به گفته خودشان عمق و استحکام عشق‌شان به یکدیگر را نشان می‌داد. طبق این روش، آن‌ها تمام املاک و اموال‌شان را شریکی می‌خریدند و در هر معامله‌ای ۶۰‌درصد از مبلغ را پیت و ۴۰‌درصد را جولی می‌پرداخت و هر یک از این افراد به‌اندازه پول پرداختی در آن ملک و اموال سهم داشت.

یکی از این اموال، شاته میراوال، باغ و کارخانه تولید نوشیدنی‌های الکلی در فرانسه بود که یک قصر بزرگ تاریخی هم درون آن واقع شده بود. این زوج آنچنان علاقه‌ای به این ملک و کسب و کار جدیدشان پیدا کردند که بیش از هرچیزی واژه وابستگی برای توصیف آن مناسب است. پیت که سکان تجارت را در دست داشت توانست با صرف وقت فراوان و به‌کارگیری اساتید ماهر، اعتبار ویژه‌ای برای محصولات‌شان در بازار جهانی دست و پا کند و ارزش این دارایی را ارتقا دهد.

دو: پیت و جولی در سال ۲۰۱۴ به‌طور رسمی ازدواج کردند و مراسم عروسی‌شان را در قصر تاریخی همین باغ برپا کردند. پیت در این مراسم ۱۰‌درصد از این اموال را که در آن زمان برابر با ۶ میلیون دلار بود به جولی هدیه داد تا سهام‌شان در این مجموعه ۵۰-۵۰ برابر شود. تنها ۲ سال بعد، این ازدواج به جدایی ختم شد و ۴ سال بعد و در سال‌ ۲۰۱۸، این زوج بر سر حق حضانت فرزندان‌شان وارد دعوای حقوقی شدند. در این زمان پیت تصمیم گرفت سهام خود از این مجموعه را بفروشد و دیگر با جولی شریک نباشد.

جولی این خبر را برنتابید و در ایمیلی احساسی به پیت نوشت «حرف‌هایم را به مکتوب می‌گویم تا در میانه صحبت‌هایم احساساتی نشوم. قلب من از تصمیم تو برای فروش این ملک سنگین شده است. می‌دانی چقدر به خرید میراوال به‌عنوان یک تجارت خانوادگی، به‌عنوان مکانی برای بازدید ما با هم و به‌عنوان مکانی برای برگزاری جلسات دیپلماتیک و بشردوستانه دل‌بسته بودم.

مهمتر از همه، این‌ جایی است که ما دوقلوها را به خانه آوردیم و البته جایی که با یک پلاک به‌یاد مادرم ازدواج کردیم. جایی که نوید آن چیزی بود که می‌توانست باشد و جایی که فکر می‌کردم کنار هم پیر می‌شویم». در آخر جولی عاجزانه از پیت خواست که میراول را نفروشد و پیت هم این درخواست را پذیرفت و این ۲ توافق کردند که بدون موافقت طرفین هیچ معامله‌ای صورت نگیرد و آن‌جا را به فروش نرسانند.

سه: ۲۰۲۱ سالی بود که دعواهای حقوقی پیت و جولی آغاز شد. جولی نزد همسر سابقش آمد و به او اطلاع داد که می‌خواهد از تجارت الکل خارج شود. او پیشنهاد کرد که یا با هم کل دارایی را بفروشند یا پیت سهام او را خریداری کند. قیمت پیشنهادی جولی ۵۴ میلیون دلار بود اما پیت که از رای دادگاه مبتنی بر اعطای حق حضانت فرزندان به جولی عصبانی بود اعلام کرد نه می‌خرد و نه جولی حق دارد سهمش را بفروشد.

جولی اما پا پس نکشید و سهام خود را بدون رضایت پیت به شرکتی به‌نام استولی فروخت. استولی متعلق به یک تاجر ثروتمند روس به‌نام یوری شفلر بود که می‌شد نام او را در فهرست ۲۰۱۸ وزارت خزانه‌داری آمریکا به‌عنوان یک الیگارش روس پیدا کرد. شفلر با 2/4میلیارد دلار ثروت به اشراف‌زاده تولید ودکای جهان مشهور است. تحقیقات وزارت خزانه‌داری آمریکا نشان می‌دهد او در کشورهای اروپایی، به‌ویژه در انگلستان، میزبان سیاستمداران روس و خانواده‌های‌شان می‌شود و به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کند.

چهار: برد پیت، همسر سابق خود را متهم می‌کند که از روی عمد و غرض، شرکتی را برای معامله انتخاب کرده که جیره‌خور پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است و با این کار قصد داشته شهرت و اعتباری که با زحمات او در این تجارت انباشت شده و ارزش این کسب و کار را ظرف ۱۰ سال به ۵۰۰ میلیون دلار رسانده، خدشه‌دار کند. با بروز جنگ اوکراین و تحریم‌های گسترده علیه روسیه، به ویژه تحریم‌های مالی الیگارش‌های روس، وضعیت این معامله وخیم‌تر شد و این کسب و کار در معرض تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار گرفت.

از این‌رو پیت علیه استولی و شخص شفلر شکایاتی در کالیفرنیا و لوکزامبورگ مطرح کرد و روز گذشته دادگاه کالیفرنیا شفلر را برای پاسخگویی احضار کرد. اما شفلر اعلام کرد که او متولد روسیه و ساکن سوئیس است و اموال مشترکش با پیت هم در فرانسه واقع شده است و از این‌رو دادگاهی که در کالیفرنیا برگزار می‌شود را فاقد صلاحیت می‌داند و دلیلی نمی‌بیند که در آن شرکت کند.

پنج: اتفاق جالبی که در این بین رخ داد، فعالیت‌های جولی برای وارد آوردن ضربه بیشتر بر پیت بود. از منظر قانونی جولی سهمش را فروخته و پولش را گرفته و رفته است. اما او این ماجرا را رها نکرده و ۲ شکایت در دادگاه‌ها مطرح کرده و به‌دنبال آزار پیت است. اتهام اول متهم کردن پیت به دزدی وسایل داخل قصر و کارخانه به ارزش ۵۴ میلیون دلار و اختفای اسناد مالی شرکت است. اتهام دوم دروغ‌پراکنی‌های پیت در مورد الیگارش خواندن شفلر است که به گفته جولی قصد او از این کار ضربه زدن به اعتبار جهانی او بوده است.

این‌طور که پیداست جولی گزارش رسمی وزارت خزانه‌داری آمریکا را قبول ندارد و اصرار دارد شفلر یکی از مخالفان سرسخت پوتین است. جالب است بدانید چهارشنبه خبری جدید مبنی بر قصد عاجل شفلر برای فروش سهمش در این کسب و کار به ارزش ۱۶۴ میلیون دلار منتشر شده است. این‌طور که پیداست شفلر از اقدامات پیت ترسیده و از ترس تحریم‌های آمریکا عطای این کار را به لقایش بخشیده است اما جولی ترک مخاصمه نمی‌کند و از هر حربه‌ای برای آزار و اذیت پیت بهره می‌برد.

کدخبر: ۵۳۵۶۸۲
تاریخ خبر:
ارسال نظر