کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۳۶۰۸۳
تاریخ خبر:

کنگره آمریکا یا خانه سالمندان؛ ‌مسئله این است

کنگره آمریکا یا خانه سالمندان؛ ‌مسئله این است
کنگره آمریکا یا خانه سالمندان؛ ‌مسئله این است

روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی|‌ میچ مک‌کانل، سناتور ارشد ایالت کنتاکی است که در دوره جاری، هفتمین دوره حضورش در مجلس سنا را پشت‌سر می‌گذارد. گفتنی است دوره‌های مجلس سنا ۶ ساله‌اند و مک کانل اکنون نزدیک به ۴ دهه است که در این مجلس حضور دارد. علاوه بر وظایف نمایندگی، وظیفه رهبری جمهوری‌خواهان در مجلس علیای آمریکا نیز بر عهده اوست.

البته مک کانل سابقه بسیاری در این امر دارد و به دلیل سال‌های ‌متمادی حضور در سنا و تجربه و دانش سیاسی‌اش، رکورد طولانی‌ترین رهبری حزبی در کنگره آمریکا را نیز به‌نام خود ثبت کرده است. یک ماه پیش او بنا بر وظیفه همیشگی‌اش روبه‌روی خبرنگاران ایستاد و ناگهان در میانه پاسخ به سوالات آن‌ها، مدتی را بی‌حرکت و بدون کلام سپری کرد و تعجب همگان را برانگیخت.

این اتفاق سبب شد بسیاری در مورد سلامتی این سناتور ۸۱‌ساله شک و شبهه‌هایی مطرح کنند. جالب است بدانید این اتفاق یکبار دیگر در روز پنجشنبه تکرار شد و مک کانل درست پیش از پاسخ به سوالی که درباره تصمیم او مبنی بر حضور یا عدم حضورش در انتخابات ۲۰۲۶ مجلس سنا بود، به مدت 30 ثانیه ثابت و بی‌حرکت ماند و تکرار این امر در فاصله یک ماهه، نگرانی افراد حاضر را در بر داشت.

پزشکان می‌گوید این حالاتی که گهگاه در مک کانل بروز پیدا می‌کند، نشانه‌های حملات خفیف قلبی و نتیجه مستقیم ممزوج شدن کار سنگین و سن بالاست.انتشار نظر پزشکان سبب شد بحث‌های بسیاری پیرامون سن و سال سیاستمداران آمریکایی، به‌ویژه آن دسته‌ای که مانند مک کانل وظایف مهمی را بر عهده دارند در فضای مجازی آمریکا و شبکه‌های اجتماعی شکل بگیرد. عده قابل‌توجهی از جوانان این کشور از این پدیده اظهار نارضایتی کردند و به‌دنبال راهی برای بازنشستگی اجباری سیاستمداران پیر و فرتوت‌شان می‌گشتند.

اما باید بگوییم در طرف دیگر ماجرا، همکاران مک کانل در کنگره، اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه از یک‌سو و جو بایدن، رئیس‌جمهور پیر و سالخورده آمریکا نیز از سوی دیگر به یاری مک کانل شتافتند و در این کارزار تسلیم جوانان و افکار عمومی نشدند. اعضای کنگره با تمجید از مک کانل، او را فرد وظیفه‌شناسی خطاب کردند که هیچ‌چیز را فدای مسئولیت‌های خطیرش نمی‌کند و با این اوصاف اگر او اطمینان حاصل کند که وضعیت جسمی‌اش به سدی در برابر وظایفش بدل شده است، بدون درنگ از جایگاه خود استعفا می‌دهد.

جو بایدن هم ضمن آرزوی سلامتی برای دوست و همکار دیرینه خود در مجلس سنا، به مردم آمریکا اطمینان داد که او مانند یک جوان تازه‌نفس در انجام وظایفش توانایی دارد. این تعریف و تمجیدها مانند ریختن بنزین روی آتش خشم منتقدان باشگاه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های عرصه سیاست عمل کرد و پیش از همه، نیکی هیلی، نامزد حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ را به میدان آورد.

هیلی که خودش ۵۱ ساله است و نسبت به سالخوردگان کنگره و کاخ سفید، جوان به‌نظر می‌آید، به مبهوت ماندن دوباره مک کانل واکنش نشان داد و با تقدیر از خدمات تحسین‌برانگیز و چند دهه‌ای او در کنگره، اعلام کرد که دیگر زمان خدمت‌رسانی و انجام وظیفه مک کانل سپری شده و او باید به‌جای تکیه بر صندلی مجلس سنا، روی تخت‌خواب خانه‌اش به استراحت بپردازد.

البته هیلی تایید کرد که این نسخه مخصوص مک کانل نیست و همه افراد پیر و فرتوت و از کار افتاده مانند جو بایدن ۸۱‌ساله و سناتور دایان فاینشتاین ۹۰‌ساله هم باید همین رویه را پیش بگیرند و زمین را برای جوان‌ترها خالی کنند. به‌نظر هیلی رویه سناتورهای آمریکایی و اصرارشان به حفظ صندلی سنا سبب شده است تا این مجلس بیش از اینکه شبیه به یک مجلس سیاسی باشد، شبیه به خانه سالمندان شود.

به همین دلیل هیلی در روزهای نخستین اعلام نامزدی‌اش برای انتخابات ۲۰۲۴، پیشنهاد سقف سنی ۷۵ سال برای ورود به کاخ سفید را مطرح کرد. اگرچه مشخص بود این پیشنهاد راه به‌جایی نمی‌برد اما سبب شد بحث بر سر کارآمدی جسمی سیاستمداران و سن و سالشان بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار بگیرد. بنا بر پیشنهاد هیلی، نه تنها بایدن ۸۱‌ساله بلکه باید ترامپ ۷۷‌ساله هم آزمایش‌های جسمی و سلامت عقل را پشت‌سر بگذارند تا بتوانند در رقابت‌های انتخابات ۲۰۲۴ شرکت کنند.

متوسط سن اعضای دوره فعلی سنا، ۶۴‌سال است. بر اساس آمار تنها ۹‌درصد از اعضای این مجلس کمتر از ۴۰ سال سن دارند. سن ۴۶‌درصد از اعضا در بازه ۴۰ تا ۵۹ سال جای می‌گیرد و ۴۵‌درصد از اعضا نیز بالاتر از ۶۰ سال سن دارند. چارلز گرسلی جمهوری‌خواه و دایان فاینستان دموکرات، هر دو با ۹۰ سال سن لقب پیرترین اعضای مجلس سنا را یدک می‌کشند.

برنی سندرز و میچ مک کانل نیز با ۸۱ سال سن در رده سوم و چهارم ایستاده‌اند. البته وضعیت در مجلس نمایندگان هم چندان تعریفی ندارد و میانگین سنی در آنجا نیز ۵۷ سال و تنها ۷ سال کمتر از مجلس سناست. اینطور که از شواهد و قرائن پیداست، دیر یا زود فاجعه سناتور فاینستاین برای اعضای پیر هر ۲ حزب در کنگره رخ خواهد داد.

دایان فاینشتاین، سناتور ارشد کالیفرنیا ۴ ماه پیش اعلام کرد که به بیماری زونا مبتلا شده است و برای درمان در کالیفرنیا اقامت دارد و پس از پایان دوران نقاهت به واشنگتن و مجلس سنا باز می‌گردد. این اتفاق 4 ماه طول کشید و سبب شد به دلیل غیبت فاینستاین که ریاست کمیته قضایی سنا را در اختیار داشت، روند تایید صلاحیت قضات جدیدی که توسط جو بایدن منصوب شده‌اند، معلق و بلاتکلیف باقی بماند.

کدخبر: ۵۳۶۰۸۳
تاریخ خبر:
ارسال نظر